Vijon përndjekja në Turqi/ Në fundjavë janë arrestuar 768 persona

13:31 | 21/05/2018

Nuk kanë të ndalur arrestimet në masë në Turqi nën gjendjen e emergjencës të vendosur në periudhën pas grushtit të dështuar të shtetit. Sipas ministrisë së brendshme, në javën e fundit kanë përfunduar në pranga 768 persona. Të arrestuarit akuzohen për terrorizëm. Shumë prej tyre janë ndaluar pasi mbështesin imamin Fetullah Gylen, i cili akuzohet nga presidenti Erdogan se organizoi grushtin e shtetit. Megjithatë kleriku që jeton në SHBA ka mohuar çdo përfshirje. Ndërkohë, sipas vlerësimit të Kombeve të Bashkuara, që prej korrikut të 2016-ës, në Turqi janë arrestuar mbi 160 mijë persona. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono