Vijojnë tërmetet në Korçë, një pjesë e banorëve sistemohen në shkollën e Floqit

10:35 | 04/06/201910:350

Pjesa më e madhe e familjeve të dëmtuara nga tërmetet në zonën e Floqit janë zhvendosur nga çadrat, në shkollën e fshatit dhe në dy qendra sociale në Korçë. Ata kërkojnë rindërtimin e shtëpive, ashtu siç u premtoi kryeministri Edi Rama.

Disa prej banorëve të zonës së Floqit janë zhvendosur nga çadrat në ambientet e shkollës së fshatit dhe në dy qendra sociale të Korçës. Janë të kënaqur me kushtet e ofruara aty, por mendjen e kanë tek shtëpia e shembur nga lëkundjet e forta sizmike.

Kurse pjesa tjetër e banorëve ndodhen ende në çadra. Furnizimi me ushqime  nuk u ka munguar, por presin që shtëpitë e tyre të rindërtohen sa më shpejt.  Familjet që u është dëmtuar më pak banesa janë kthyer në shtëpi. Lëkundjet në Korçë ende vazhdojnë, por bilanci i dëmeve mbetet i njëjtë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono