Vidhnin banesat, arrestohet “banda e fotografëve”
foto diffusa da carabinieri prato

11:26 | 16/04/201911:260

Plaçkitnin shtëpi të izoluara, në Piemonte, por përpara se të largoheshin me sendet e vjedhura, nxirrnin në fotografi pronarët e shtëpive ndërsa ishin në gjumë.

Një bandë grabitësish është arrestuar nga autoritetet italiane të Genovas dhe Torinos, ku mësohet se 3 anëtarë të saj ishin shqiptarë dhe një italian. Ata akuzohen për “vjedhje të banesave” dhe “grabitje të sendeve dhe mjeteve luksoze”.

Banda e grabitësve është përgjegjëse për 79 vjedhje të cilat i kishin kryer nga muaji Mars deri Nëntor të vitit të kaluar.

Grabitësit arrinin të hapnin bravat e dyerve apo të dritareve, duke përdorur një trapano dhe përpara se të largoheshin u bënin foto pronarëve të banesave.

Jam i fiksuar, hyra dhe i bëra foto vajzës aty”, thotë kreu i grupit të kësaj bande në një përgjim.

Autorët e këtyre grabitjeve ishin “kampinonë” në zbërthimin e bravave të dyerve, raportojnë mediat italiane. Ata vinin në shënjestrën e tyre, shtëpi të cilat ndodheshin larg qendrave të banimit, të cilat banoheshin nga të moshuar.

Policia ka sekuestruar 10 makina të cilat u janë kthyer pronarve që kishin bërë denoncimin si dhe dy armë të vjedhura./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono