Video/ Testohet një makinë fluturuese

16:56 | 06/02/2018

Shkenca ka bërë një hap përpara drejt makinave fluturuese.

Kompania Ehang në Kinë ka kryer me sukses një test fluturimi të kësaj makine.

Ehang 184, një dron, i cili është në gjendje të mbajë vetëm një persona të vetëm e kreu testin në Guangzhou të Kinës.

Në një video dallohet droni që fluturon në terrene të ndryshme, duke kaluar fusha dhe ndërtesa.

“Çfarë po bëjmë nuk është një sport ekstrem, kështu që siguria e pasagjerëve është më e rëndësishme. Tani që Ehang 184 u testua me sukses, jamë shumë i paduruar për të parë se çfarë ka rezervuar e ardhmja sa i përket lëvizjes ajrore”, u shpreh drejtori i përgjithshëm i Ehang, Huazhi Hu./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono