VIDEO/ Tavani në ajër, dyshemeja në humnerë: Si shpëtuan dy të moshuarit në Ishëm

19:00 | 03/12/201919:000

Dy të moshuar në Ishëm të Durrësit kanë shpëtuar mrekullisht nga vdekja mbrëmjen e 26 Nëntorit, kur vendi u trondit nga termeti 6.4 ballë. Dhoma e tyre e gjumit ra në greminë, dhe në qiell ka ngelur vetëm tavani i shtëpisë. Gazetarja Esiona Konomi dhe operatori Ndriçim Maku na sjellin po nga Ishmi edhe historinë e 80-vjeçarit që është braktisur nga shteti. Ai ka ndërtuar me lopata dhe plastmas një vend për të futur kokën.

Lumiri, djali i familjes ka rrëfyer për Abc News se gjithçka ndodhi brenda një kohe të shkurtër. Dhoma ku ata flinin ra në greminë 10 sekonda pasi kishin dalë prej saj.

Pak poshtë Lumirit, jeton dhe xhaxhai i tij, Rifati. Shteti, as pas 8 ditësh, nuk ka trokitur në portën e tij.
Banorët e Ishmit thonë se çadra kanë marrë nga shoqatat, dhe jo nga administrata, teksa ankohen se ushqimet janë të pagatuara, dhe ata nuk kanë ku i përpunojnë për tu ushqyer./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono