VIDEO | Ta gëzojmë stadiumin e ri, por Franca është shumë e fortë!

22:39 | 17/11/201922:390

Inaugurimi i stadiumit të ri duhej bërë ndaj një kundërshtari të madh, por kjo kishte riskun e vet. Franca, kampione bote, u tregua profesioniste dhe na mposhtu me dy gola të shënuar në pjesën e parë. Tolisso dhe Griezmann vendosën fatet e ndeshjes, ndërkohë që Giroude edhe mund t’i kishte thelluar shifrat.

Shqipëria u mundua të bëjë diçka, por nuk kishte fuqinë ta shmangte humbjen. Franca e mbyll me fitore dhe renditet në vendin e parë, me 25 pikë, dy më shumë se Turqia. Shqipëria u pozicionua në vendin e 4-t, me vetëm 13 pikë të grumbulluara.

PJESA E PARË – Franca e tregoi që në fillim për çfarë kishte ardhur në Shqipëri. Nëse ndokush kishte menduar se “Gjelat” mund të lëshonin pak për shkak se inauguronim stadiumin, e morën mesazhin që në minutën e tetë. Pas një krosi të Griezmann, Tolisso me kokë shënoi në portën e Berishës dhe Franca e pa veten në avantazh.

Shqipëria mundohet të dalë më pas, por mungon pasi i fundit në ato pak aksione sulmuese. Nga ana tjetër edhe Franca nuk është se rrezikoi shumë, pavarësisht se kishte kontrollin e lojës. Gjithsesi, ata me cilësitë e tyre shfrytëzojnë çdo pasiguri dhe në minutën e 31-të Griezmann shënoi edhe golin e dytë. Kuqezinjtë përpiqen të hapin takimin, por nuk ia dalin dot dhe shkojnë drejt dhomave të zhveshjes duke lënë në fuqi rezultatin 0-2.

PJESA E DYTË – Reja mendoi për sulmin dhe hodhi në fushë Memushajn e Roshin. Kuqezinjtë e nisëm mirë dhe mund të shënonin me Hysajn dhe Gjimshitin që në fillim, por ata nuk ia dolën ta devijojnë në portë krosimin e Bares. Shqipëria mbetet në sulm, por mundësinë më të mirë e pati Franca me Giroud.

Sulmuesi i Chelsea u ndal nga Berisha, ndërkohë që më vonë do të ishte shtylla që do t’i mohonte golin. Karta e fundit e Rejës ishte Trashi, për Hysajn.  Nuk ëshët se ndryshoi diccka në lojën e Shqipërisë, ccka rrjedhimisht nuk solli as ndryshim të rezultatit. Franca triumfoi dhe kështu shqiptarët duhet të presin për të gëzuar fitoren e parë në stadiumin e ri.

EUROPEAN QUALIFIERS – GRUPI H
E diel, më 17 nëntor, ora 20:45
“Air Albania Stadium”, Tiranë

SHQIPËRI-FRANCË 0-2
Shënues:
Toliso 8′, Griezmann 31′

SHQIPËRIA: Berisha, Veseli, Dermaku, Gjimshiti, Hysaj (Trashi82′), Bare, Gjasula, Qose (Memushaj 46′), Lenjani (Roshi 46′), Manaj, Balaj. Trajner: Edoardo Reja
FRANCA: Mandanda, Varane, Lenglet, Kimpembe, Dubois (Pavard 88′), Sissoko, Tolisso, Mendy (Digne 75′), Ben Yedder (Fekir 85′), Griezmann, Giroud. Trajner: Didier Deschamps

GJYQTARË: Slavko Vincic, Tomaz Klančnik, Andraz Kovacic, Nejc Kajtazovic (Slloveni)
Kartonë të verdhë: Hysaj 20′ / Lenglet 25′

EPISODET –

72′ – Giroud ndalet nga shtylla pingule, pas një gjuajtje mjaft të bukur. Shqipëria shpëton edhe një herë nga goli.

68′ Dubois provoi me një goditje të fortë në zonë, Berisha e devijoi topin jashtë dhe Franca fitoi të drejtën e një goditjeje këndi.

59′- Lenglet ndërhyn në kohën e duhur, duke bllokuar një gjuajtje te Manajt. Rast që mund të kishte sjellë golin e parë për Shqipërinë.

55′ – Bare tenton me një kthesë brenda zonës, topi devijohet nga mbrojtja mike dhe përfundon jashtë. Goditje këndi, që nuk solli asnjë rrezik.

52′ – Berisha na shpëton nga pësimi i golit të tretë. Sulmuesi francez, Giroude, doli i vetëm me portierin e kombëtares sonë dhe gjuajti në portë. Berisha e devijoi topin dhe shmangu golin.

46′ – Reja bën lëvizjet e para, Memushaj dhe Roshi aktivizohen në vend të Qoses dhe Lenjanit. Dy minuta nga nisja e pjesës së dytë Shqipëria rrezikoi. Krosi i Bares në zonë u deviju anga Djimsiti, por topi shkoi jashtë.

31′ – GOOOOOOOOOOL Griezmann shënon edhe golin e dytë, pas një pasimi të marrë në zonë. Sulmuesi goditi saktë në portën e Berishës. Jemi të brishtë në mbrojtje

20′ dhe 25′ – Elseid Hysaj merr kartonin e parë të verdhë, pas një ndërhyrje ndaj Tolisso. Pesë minuta më pas ishte Lenglet që me takë ndërhyri ndaj Bekim Balajt. Lojtari i Barcelonës u ndëshkua me të verdhë.

8′ Gooooooooooool Mesfushori i Bayner Munich, Tolisso, pas një krosi të Antoine Griezmann, me një goditje me kokë mposhti portierin e Shqipërisë, Etrit Berisha.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono