VIDEO/ Rama replikon me Pacollin: Do ndërtosh Krujën, jo Thumanën

22:57 | 05/12/201922:570

Kryeministri Edi Rama ishte sot në qytetin e Krujës, i shoqëruar nga ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli që është edhe njëherësh ndërtues që ka premtuar 1 milionë euro donacion për të dëmtuarit nga termeti.

Gjatë një bashkëbisedimi me banorë që janë strehuar në palestër , Rama debatoi me Pacollin për mënyrën e financimit dhe vendin ku do investojë Behgjet Pacolli.

Që në krye të herët, Pacolli theksoi se dëshiron të ndërtojë disa pallate për të strehuar banorët e Thumanës, dhe sidomos ato familje që banonin në dy pallatet që u shemben nga termeti dhe ku mbeten 24 viktima. Ndërsa Kryeministri Rama kundërshtoi duke thënë se banorët e pallateve të shembura në Thumanë do të zhvendosen në Tiranë dhe sipas Ramës nuk është e nevojshme të investohet në këtë qyteze.

“Praktikisht është e zgjidhur situata atje… Ndërsa këtu (Krujë) është vendi adapt që i përshtatet edhe shumës që ke premtu ti. Në Thumanë me sa di ajo pjesë që ka jetu aty nuk duhet të rrinë më, duan të shpërngulen”, tha Rama.

Pacolli: Unë kam disa ditë që merrem me këtë punë dhe kam biseduar edhe me donatorë të tjerë që të ndërtohet qendra e Thumanës. Duam ta bëjmë qendrën e Thumanës shembull (model). Do bëjmë verifikimet e tokës, në mënyrë që të shërbejë si shembull edhe për të tjerët se si duhet ndërtuar. Do e bëjmë gjithçka me telekamera…

Rama e ndërpret: Behgjet, bëjmë garë po të duash se kush do e bëjë më bukur…por çështja është se me ato pallate që janë prishur atje, familjet s’do rrinë atje.Nuk kemi pse bëjmë shpenzime në Thumanë. Ju duhet të investoni këtu në Krujë. Bëni pasterplanin me Bashkinë, caktoni vendet dhe filloni ndërtimet. /Abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono