VIDEO/ Qeveria ndryshon buxhetin, debate mbi burimin e parave që u rishpërndanë

16:46 | 04/11/201916:460

Qeveria ka bërë një rishpërndarje të fondeve në buxhetin e vitit 2019, përmes një akti normativ. Tre ministri si dhe organet e reja të drejtësisë përfitojnë fonde shtesë. Por qeveria nuk sqaron se nga janë hequr fondet që do rishpërndahen. Kjo ishte një pikë debati e ministres Denaj me deputetin Murrizi.

Qeveria ka ndryshuar buxhetin e vitit 2019 duke rishpërndarë fondet mes disa sektorëve përmes një akti normativ.  Më shumë para kalojnë tek pushteti local që përfiton një rritje të shpenzimeve me 4 miliardë lekë,  ministritë e bujqësisë, mbrojtjes dhe rendit. Duke argumentuar këto lëvizje në buxhet, ministrja e Financave Anila Denaj konfirmoi gjithashtu një shtesë fondi edhe për organet e reja të drejtësisë.

Në relacionin që shoqëron aktin normativ listohen sektorët që përfitojnë fonde shtesë, por nuk thuhet se nga ku janë hequr këto fonde, fakt që e përmendi edhe depiteti demokrat Myslim Murrizi

Pavarësisht rakordimeve të bëra, qeveria ka ruajtur të pandryshuar treguesit e të ardhurave dhe shpenzimeve. Por rishikimi me ulje i parashikimit për rritjen ekonomike të vendit nga Banka Botërore për 2019-ën nga 3.8 në 2.9% pati ëvmendjen e deputetëve. Edhe pse pranon vështirësitë, Denaj shprehet optimiste.

Krahas thatësirës, ministrja Denaj pranoi se një factor që ndikoi negativisht në rritjen ekonomike është mbyllja e lojërave të fatit. Ministrja ka renditur konsumin si një ndër faktorët që po ndihmon në rritjen ekonomike, megjithatë në arkën e tatimeve mungojnë 10 milionë dollarë nga TVSH-ja. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono