VIDEO/ Nxorri shokun në pritën e vrasësve, ku po kërkon policia për Dishin

15:27 | 22/01/202015:270

Uniformat blu kanë arritur të zbardhin vrasjen që ndodhi mbrëmjen e së hënës në zonën e Astirit në Tiranë. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se autori i dyshuar, është 29-vjeçari Noel Dishi, me të cilin viktima ka pasur njohje të mëparshme. Ky i fundit përdorte edhe dy emra të tjerë, pasi ka pasur probleme me drejtësinë franceze, në fushën e narkotikëve. Të njëjtën gjë kishte bërë edhe viktima Vilson Noka Tofçiu, duke ndryshuar mbiemrin e tij.

Madje pas deportimit nga Franca të Vilson Tafçiut në nëntor të 2018, në të njëjtën mënyrë ishte deportuar edhe 29-vjeçari Dishi, i shpallur në kërkim si i dyshuar në atentatin e tipit mafioz të ndodhur në zonën e Astirit.

Noel Dishi është në kërkim policor, pasi ka dyshime se e ka nxjerrë në pritë Vilson Tofçiun me origjinë nga Peshkopia.

Kjo pistë përforcohet edhe më shumë sepse 29-vjeçari nuk iu është përgjigjur thirrjeve për t’u vënë në dispozicion të organeve të drejtësisë në lidhje me ekzektutimin e mikut të tij. Ai ka familjen në Sukth dhe është babai i dy fëmijëve.

Kërkimet janë shtrirë edhe në Kosovë nga ku dyshohet se është larguar autori i krimit.

Pista kryesore ku janë përqendruar hetimet, është vrasja për shkak të trafikut të lëndëve narkotike. Tafçiu, prej disa vitesh ka jetuar në Belgjikë dhe Francë, ku edhe ka kryer dënimin prej 8 muajsh burg për drogë. Për ngjarjen e rëndë janë sekuestuar një armë zjarri dhe një automjet, ndërsa nuk është zbuluar porësitësi i vertetë i këtij atentati mafioz që tronditi kryeqytetin.

Hetuesit kanë administuar 20 deponime të dëshmitarëve okularë si dhe kanë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë në zonë për të zbuluar se kush i ka ndihmuar autorët të largohen pas krimit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono