Video/ Një “tur” rreth Hënës

22:00 | 11/04/2018

Nasa ka publikuar një video rreth Hënës, duke përdorur informacione të mbledhura nga satelitet.
Videoja është krijuar nga informacione të mbledhura prej nëntë vitesh nga sateliti LRO.
LRO ka shkrepur imazhe nga një largësi prej 50 kilometrash nga Hëna që prej Qershorit 2009, duke filmuar pamje që nuk janë bërë më parë.
Në “turin” rreth Hënës janë eksploruar disa zona të rëndësishme, duke përfshirë pamje të polit të veriut dhe jugut.
Sateliti ka zbuluar se Hëna është një botë dinamike. Për shembull, LRO zbuloi sëfundmi se çdo vit, asteroidet dhe kometat që përplasen në sipërfaqen e Hënës krijojnë, mesatarisht, 180 kratere, me diametër rreth 10 metra./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono