VIDEO/ Maqedonia e Veriut e nis 2020-ën me djalë e vajzë

16:30 | 01/01/202016:300

Maqedonia e Veriut hyri në 2020 me një vajzë dhe një djalë. Një nënë nga Shkupi lindi binjakë, ndërsa udhëheqësit e shtetit dhe të opozitës bënë thirrje për solidaritet, përparim dhe drejtësi.

Maqedonia e Veriut e nisi 2020-ën me binjakë. Nëna Snezhana nga Shkupi lindi një vajzë në orën 00:01 dhe më pas djali në orën 00:03. Foshnjat dhe nëna ndjehen mire dhe janë nën kujdesin e mjekëve në Klinikën Universitare për Gjinekologji dhe Obstetrikë në Shkup.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe informacionin e publikoi në facebook dhe dërgoi urime për familjen. Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Mila Carovska, zëvendësministri i Shëndetësisë Armend Arslani dhe drejtoresha e Klinikës Universitare për Gjinekologji dhe Obstetrikë në Shkup Viktorija Jovanovska vizituan nënën dhe foshnjat.

Ndërkohë Kryeministri në largim Zoran Zaev u kërkoi qytetarëve të bëjnë më të mirën për shtetin dhe të tregojnë përkushtim dhe solidaritet. Zaev theksoi në veçanti anëtarësinë në NATO, anëtarësimin në BE dhe detyrimin për instalimin e përgjithshëm të shtetit të së drejtës. Ndërsa Hristijan Mickoski i VMRO-DPMNE theksoi nevojën për stabilitet, përparim dhe drejtësi. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono