VIDEO/ Majko, Manja dhe Braçe tregojnë nëse i frikësohen shpërndarjes së Parlamentit nga Meta në orën 14:00

12:43 | 15/11/201912:430

Presidenti Ilir Meta ka njoftuar një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp në orën 14:00, ndërkohë që gjatë paradites kishte folur ndër të tjera edhe për mundësinë e shpërndarjes së Parlamentit apo të rënies së qeverisë.

Fill pas kësaj deklarata mundësia e shpërndarjes së Parlamentit është rikthyer në vëmendjen e publikut në një ditë kur Kuvendi miratoi rezolutën që parashikon si veprim final kufizimin e kompetencave të Presidentit.

I pyetur për mundësinë e shpërndarjes së Parlamentit, Pandeli Majko tha se shpresonte që kjo të mos ndodhte pasi vendi i duhej stabiliteti politik, “ashtu siç e kërkojnë edhe partnerët ndërkombëtarë”.

Uroj që kjo të mos ndodhë sepse ka disa nene të Kushtetuës, të cilat duhen respektuar në mënyrë rigoroze. Mendoj se Presidenti duhet të jetë protagonist i dialogut dhe sigurisë kombëtare“, tha Majko.

Ndërkohë, zv.kryeministri Braçe tha se kjo nuk mund të ndodhë pasi e ndalon Kushtetuta.

Kurse, kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja tha se nuk çuditet nëse Meta shpërndan sot Parlamentin, pasi sipas tij, kjo do të vinte në vazhdën e absurditeteve të deritanishme të Presidentit të Republikës. “Sovranin e ka zgjedhur populli dhe jo Presidenti, është populli ai që zgjedh sovranin jo Presidenti. Nuk ka asnjë shans të shpërndajë Parlamentin“, tha Manja. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono