Video/ Lëshohet për në hapësirë raketa më e vogël

22:20 | 05/02/2018

Agjencia japoneze e Eksplorimit të Hapësirë ka lëshuar me sukses raketën më të vogël kozmike.

Sipas Daily Mail, raketa do të dërgojë një satelit në orbitë.

Agjencia tha se raketa eksperimentale SS-520 u nis nga një qendër hapësinore e JAXA-s, të shtunën rreth mesnatës.

Raketa SS-520 mbante satelitin “ultra të vogël”, TRICOM-1R, i cili është rreth 41 centimetra. TRICOM-1R do të përdoret për të mbledhur fotografi të sipërfaqes së Tokës.

Sipas mediave japoneve, raketa është ndërtuar duke mbledhur duke mbledhur disa komponentë të pajisjeve elektronike dhe smartfonëve./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono