VIDEO | From Albania to Spain, the 23 year old female part of the band who robbed 30 houses

11:57 | 08/11/201911:570

3 albanian were  arrested by Spanish authorities on charges of robbery. Albanians are of age 19, 29 and a girl 23 years old.

All three worked  as a well-organized group to commit various thefts. According to Spanish authorities, the three youths have committed more than 30 robberies to the city of Pontevedra in Spain.

They committed thefts using different steals, masks and cars for each theft.

The cars they used had false plates, which made it difficult to identify them. After the next robbery, they returned to Albania to return again to Spain using false identities.

The 23-year-old was firstly arrested after attempting to leave Spain through the airport,which were found expensive jewelry. The two others were arrested two days later.

During the search on their apartments were seized  a large amount of money, jewelry and other valuables things..

Their identity has not yet been revealed by Spanish authorities as investigations into the group are still going on. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono