Video/ Devid Beckham përballë malaries

22:49 | 07/02/201822:490

David Beckham është bërë pjesë e fushatës kundër malaries.

Në një video, ai shfaqet i rrethuar nga mijëra mushkonja, që shkaktojnë sëmundjen vdekjeprurëse, si një përpjekje për të sfiduar liderët globalë që të veprojnë kundër malarias.

Ish-kapiteni i kombëtares angleze, qëndron në një kuti qelqi, ku thekson edhe kërcënimin e sëmundjes.

“Ne mund të jemi gjenerata që ta shfarosë njëherë e mirë, malaria duhet të vdesë që miliona njerëz të jetojnë”, thotë 42-vjeçari, ndërkohë që kutia është rrethuar nga mushkonjjta.

Në vitin 2016 ka pasur 216 milionë raste të malaries në të gjithë botën, ndërkohë që 445.000 persona kanë vdekur për shkak të saj, sipas shifrave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Këto insekte janë të bezdishme në vende si Britania e Madhe, por në shumë vende të tjera, një pickim mushkonje mund të jetë vdekjeprurës, duke çuar në malarie dhe në humbjen e një fëmijë çdo dy minuta. Ja pse qëndroj sot me milionat e njerëzve që jetojnë nën kërcënimin e malarias çdo ditë”, shprehet Beckham./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono