Vëzhgimi i ABC News: Drejtuesit e mjeteve nuk “tremben” nga gjobat

15:37 | 13/07/201815:370

Pavarësisht apeleve të vazhdueshme dhe ashpërsimit të gjobave, shumica e drejtuesve të mjeteve nuk e shmangin përdorimin e celularit kur janë në lëvizje. ABC News ka bërë një vëzhgim për këtë fenomen në disa rrugë të kryeqytetit.

Shumë drejtues mjetesh përdorin celularin edhe kur janë në timon, madje në rrugë të ngarkuara me trafik, pavarësisht masave të ashpra disiplinore të parashikuiara për këtë vepër në kodin rrugor.

Në një vëzhgim në disa nga akset kryesore të Tiranës, ABC News kontatoi se celularin nuk e përdorin vetëm drejtuesit e autoveturave private, por edhe ata të mjeteve të transportit publik.

E njëjta situatë edhe para Minsitrisë së Brendshme.

Policia Rrugore, e cila konstaton raste të tilla, fokusohet te përshëndetjet e të njohurve të tyre, duke krijuar edhe trafik në rrugë.

Sipas ekspertit të sigurise rrugore, Artur Sulçe, 10-fishimi i gjobës për drejtuesit e automjeteve që flasin në celular, i cili po diskutohet si masë, nuk pritet të sjellë rezultatet e kërkuara nga Drejtoria e Policisë Rrugore.

Artur Sulçe: “Me problemet që ka vendi jonë dhe duke parë se kush i ka këto mjete dhe si lëvizin ata njerëz, kam përshtypjen se 10-fishim nuk do ishte ndonjë arritje e madhe veçse të rriste arkën e shtetit. Nëse një njeriu në këto 620 mijë përsona që kanë leje drejtimi do merret merret një fushtaë jo një-ditore.”

Sulçe thekson se para se të shkohet te ashpërsimi i masave administrative për përdorim të celularit në timon, duhet bërë një fushatë sensibilizuese e vazhdueshme.

Artur Sulçe: “Institucioni që e ka për detyrë. Ministria e Transportit, e Arsimit dhe pastaj vijmë të policia. Një komision asdministror që ka kohë që nuk është mbledhur më”.

Ja sa është koha e frenimit kur një përdorues automjeti është duke përdorur celularin.

Artur Sulçe: “Koha e reagimit për një drejtues automjeti shkon në 1, 1.5 dhe 2. 2 kur është natë. Kur ju flisni në telefon kjo kohë trefishohet”.

Gjatë 6-mujorit të parë të këtij viti, Policia Rrugore në gjithë vendin ka gjobitur 38 mijë drejtuies mjetesh per perdorim celulari, ose 10 mije më shumë se e njëjta periudhë e vitit të shkuar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono