Vettingu në polici përfundon në Qershor 2020

15:40 | 10/07/201915:400

Vettingu në radhët e uniformave blu, i cili pritet të filtrojë rreth 13 mijë punonjës, ka filluar prej pak ditësh me 45 dosjet e para të drejtuesve më të lartë. Zv. Ministri i brendshëm, Julian Hodaj, tha se janë 245 dosje në total te drejtuesve të lartë që do të shqyrtohen nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit dhe afati përmbyllës është caktuar Qershori i 2020.

Qershori i vitit  2020 është përcaktuar si afati përmbyllës i Vetting-ut në radhët e Policisë.

Kështu u shpreh zv. ministri i Brendshëm Julian Hodaj, i cili shtoi se një vit kalendarik është i mjaftueshëm për të shqyrtuar dosjet e 245 drejtuesve të policisë me gradën më të lartë.

Sipas Hodajt, efektivët që do të largohen nga Vetting-u në polici, përjashtohen përgjithmonë nga radhët e uniformave blu.

Një punonjës policie do të pranohet të jetë pjesë e sistemit edhe nëse përmbush dy nga tre kriteret e përcaktuara në Vetting, siç janë, Integriteti dhe pasuri. Për profesionalizmi e efektivëve blu, Hodaj tha që do ti jepet një mundësi e dytë.

Për të plotësuar vendet vakante, zv. ministri i Brendshëm theksoi se, trupa policore do të zëvendësohet nga studentët e “Akademisë së Sigurisë”./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono