Vetingu, shkarkohet nga detyra Ramadan Troci dhe Alma Liçaj

18:37 | 15/11/201818:370

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra Prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Ramadan Troci. Hetimi i thelluar i KPK zbuloi probleme në pasurinë dhe aftësitë profesionale të tij. Problemet me pasurinë ndëshkuan me shkarkim edhe kryetaren e Apelit Vlorë, Alma Liçaj.

Problemet me pasurinë dhe aftësitë profesionale i kanë kushtuar përjashtimin nga detyrë prokurorit të Prokurorisë së Përgjithshme, Ramadan Troci. Troci u vetua me përparësi për shkak të kandidimit të tij për Këshillin e Lartë të Prokurorisës. Në seancën dëgjimore Komisioni relatoi mospërputhje të deklarimeve të Trocit për një ndërtesë 32 metër2 në zonën e Paskuqanit, dyshime për qëndrimin e tij me qira në banesën e një mikut të tij, u vetëm për mobilim ishin shpenzuar 30 mijë euro dhe probleme për blerjen e një automjeti nga vëllai.

Hetimi i thelluar i Komisionit ka gjetur probleme jo vetëm tek pasuria, por edhe puna e tij si prokuror. Sipas KPK, për të paktën tetë raste të aksidenteve me vdekje apo të plagosur të ndodhura në vitet 2006-2011 në minierën e Bulqizës, Troci kishte kryer hetime të cekëta dhe jo efektive, duke mos filluar procedime penale si dhe duke ua lënë fajin viktimave. Ramadan Troci ka firmosur arrestimin e ish-guvernatori të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani dhe ish-kreut të Bashkisë Vlorë, Shpëtim Gjika. Akuzat e ngritura bindën gjykatë, e cila dha pafajësi për të dy. Pas shkarkimit, Troci nuk pranoi të japë komentë, ndrësa avokati i tij paralajmëroi kundështimin e vendimit në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

“Do të vazhdojmë procedurat tona ligjore dhe të ankimohemi dhe kemi shpresë që në apel do të fitojmë.”

Në një seancë të mëvonshëm, KPK i dha një karton të kuq edhe kryetares së Gjykatës së Apelit Vlorë. Rivlerësimi për Liçajn u bazua vetëm në kriterin e pasurisë. Komisioni konstatoi një sërë problematikash për justifikimin e sigurimit të disa apartamenteve në Tiranë dhe Vlorë, apo pasurive të patundshme fituar me kontrata dhurimi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono