Vetingu në Politikë/ Berisha: Për mua të nisë që nesër

22:27 | 13/09/2018

Ish- kryeministri Sali Berisha ka mbrojtur në studion e emisionit “Opinion” propozimin e opozitës për vetting të politikanëve, por që është kundërshtuar nga mazhoranca. Duke pranuar pa hezitim që vettingu të nisë nga vetja e tij, ish kryeministri tha se vettingu i politikanëve është ligji është fondamental, pasi askush më shumë se politikanët nuk  mund të përdorë pushtetin për t’u pasuruar.

Berisha: Çdo njeri që të ketë fshehur pasuri duke shfrytëzuar pushtetin le të largohet.

Fevziu: A keni frikë për vete?

Berisha: Unë 1 mijë vetingje po deshët

Berisha: Vetingu i politikanëve ligji është fondamental sepse 100 herë i kam thënë vetes, kush ka mundësi të ëprdorë pushtetin më shumë se politikanët për t’u pasusruar, vetingu është i dobishëm për të kontrolluar pasuritë. A ka gjë në botë që fut në thes sarajet e Surrelit.

Kush do e bëjë vetingun?

Berisha:  E përcakton ligji.

Politika do pastorjë veten? Kush është arbitri?

Berisha:  Ligji do përcaktojë arbitrin

Tani do besojmë se politika do vetëpastrohet? Pse nuk kërkoni ndihmë nga SHBA e BE për këtë proces?

Berisha:  Ne nuk e përjashtojmë këtë që thoni ju.

Fevziu: Po të bërit veting me thashethem dhe atë që thuhet rrugëve s’ka vetting në Shqipëri, si e mendoni?

Verifikim i pasurive dhe lidhjeve me krimin. Kush do e zgjedhë ata që zgjidhni ju, do u kontrollojnë ju?

Berisha:  Të biem dakord a duhen kontrolluar politikanët?

Po.

/abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono