Vetëvrasja e asistuar, gjykata në Itali merr vendimin historik

14:29 | 26/09/201914:290

Gjykata Kushtetuese në Itali, ka marrë një vendim të konsideruar si historik, duke lejuar vetëvrasjen e asistuar në disa paciente që mbahen në jetë me aparatura. Tashmë, Parlamenti duhet të miratojë një ligj të posaçëm për këtë çështje.

Për Gjykatën Kushtetuese italiane është e ligjshme ndihma në një vetëvrasje në raste si ai i Dj Fabos. Një vendim historik i Gjykatës së Lartë që i jep dritën jeshile vetëvrasjes së asistuar, por duke i kërkuar parlamentit të hartojë dhe të miratojë sa më parë një ligj për këtë çështje. Mos ndëshkueshmëria në këtë rast do të rregullohet sipas një marrëveshjeje të caktuar.

Për gjykatën nuk është i ndëshkueshëm personi që ndihmon në vetëvrasje, në momentin që personi e ka vendosur në mënyrë autonome dhe në liri të plotë, dhe në rastet ku pacienti mbahet në jetë me aparatura për shkak të një patologjie të pakthyeshme.

Gjykatës Kushtetuese i ishte kërkuar nga gjykatësit në Milano në vitin 2017, në kuadër të procesit të aktivistit të të drejtave të njeriut Marko Kapato i cili kishte ndihmuar Fabiano Antoniani i njohur si DJ Fabo, i mbetur tetraplegjik si pasojë e një incidenti, të vdiste duke e shoqëruar në një klinikë në Zvicër.

Dj Fabo, mbahej në jetë nga aparaturat në Itali dhe mund të fitonte vetëm ndërprerjen e mjekimit jetësor për të vdekur mes vuajtjeve të frikshme. Por ai zgjodhi të vdiste me anë të vetëvrasjes së asistuar në një klinikë zvicerane në 27 Shkurt të 2017-ës./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono