Vetëvendosje marshim në Prishtinë për 3-vjetorin e vdekjes së Deharit, vajza vendos lule te varri

15:10 | 05/11/201915:100

Kjo është Asra Dehari,  e cila ka ardhur të vendoë lule te varri i babait të saj Astrit Dehari të cilin nuk arriti ta njohë kurrë në tre-vjetorin e vdekjes së tij.

Astrit Dehari është gjetur i vdekur në rrethana të dyshimta në qendrën e paraburgimit në Prizren, ndërsa rasti u cilësua si vetëvrasje.

Në mesditë qytetarë të shumtë, janë mbledhur në sheshin Skënderbeu për marshin protestues pas  gjetjeve të institutit të pavarur të Lozanës se gjasat për vetëvrasjen të Deharit janë minimale.

Familjarë qytetarë dhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje j mësyrë prokurorisë për të kërkuar drejtësi për rastin Dehari.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti tha se për “vrasjen e  Deharit”  duhet një hetim i ri ndërkombëtar professional, i pavarur dhe i paanshëm.

Në përkrahje të familjes Dehari protestës i është bashkuar edhe kreu i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni Zijadin Sela.

Astrit Dehari aKtivist i Vetëvendosjes është gjetur i vdekur në rrethana të dyshimta para tri vitesh në qelinë e tij ku po mbahej në paraburgim në lidhje me dyshimet për një sulm që kishte ndodhur ndaj objektit të Kuvendit të Kosovës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono