Vetëvendosje dhe LDK ende pa marrëveshje, çështja e Presidentit mban peng koalicionin

20:17 | 24/12/201920:170

Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK, të cilat dolën fituese nga zgjedhjet e 6 tetorit, nuk po arrijnë ende të përmbyllin marrëveshjen për koalicionin qeveritar.

Dy partitë kanë pasur një sërë takimesh duke harmonizuar programin qeverisës, kanë bërë ndarjen e 12 ministrive, nga të cilat 5 do të drejtohen nga Lëvizja Vetëvendosje dhe 5 nga LDK ndërsa 2 do të rezervohen për përfaqësuesit e komuniteteve jo shumicë në Kosovë. Por gjithcka ka mbetur tek çështja e presidentit. Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu thotë se qëndrimi i Vetëvendosjes është që të mos flitet për këtë çështje tani.

Haxhiu thekson se nëse nuk arrihet koalicioni me LDK-në, alternativë mbeten zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Ndërsa Lutfi Haziri, nënkryetar i LDK-së thekson se mosbesimi politik është një prej hendeqeve që po I ndan më shumë dy partitë. Haziri thotë se edhe ai vetë angazhohet për një president përtej kornizës së koalicionit, dhe thekson se ose do të ketë koalicion me Vetëvendosjen, ose partia e tij shkon në opozitë.

Dy partitë nuk janë takuar sot dhe Isa Mustafa, kryetari i LDK-së, ka thënë se nëse kreu i Vetëvendosjes./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono