Vetëvendosja në Shqipëri? Zaimi: Të interesuar për çështje të përbashkëta

20:03 | 06/02/2019

“Nuk e kemi diskutuar në organet vendimmarrëse këtë çështje. Politika nuk është e qëndrueshme, por jemi të interesuar për bashkëpunim me studentë, biznese por dhe me subjekte politke për interesa të përbashkëta bazuar në program e çështje me interesa të përbashkëta”. Është kjo përgjigjia që dha aktivisti i Vetëvendosjes Arbër Zaimi kur u pyet për deklaratat e kreut të Vetëvendosjes Albin Kurti, i cila tha se ka terren për shtrirje të Vetëvendosjes në Shqipëri.

“Kurti tha që protesta e studentëve është organizimi më autentik që ka organizuar Shqipëria, nëse është për t’u mbështetur dhe ftesa që disa studentë i bënë zotit Kurti, mori përgjigje me ardhjen e Kurtit këtu”.

Sipas Zaimit protesta të tilla organizohen kur ka papunësi të të rinjve, pabarazi të skajshme dhe emigrim.

“Terren ka për protesta të tilla dhe e merr përgjigjen te rezultatet e qeverisë, që prin për papunësi rinore, pabarazi e skajshme dhe emigrim. Sigurisht që terreni për protesta është i madh. Në një terren të tillë ku për të rinjtë duket e errët e ardhmja protetata janë diçka e natyrshme. Nëse nuk është oranizimi ato mund të humbasim edhe në Evropë protestat vijnë paketë me pakënaqësitë”. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono