Vetëvendosja në Shqipëri, Feraj: Bashkimi kombëtar, i mundshëm

21:30 | 07/05/2019

Prej rreth një muaji, Lëvizja Vetëvendosja është regjistruar edhe në Tiranë. Anëtari i bordit të saj në kryeqytet, Hysamedin Feraj ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, ku tregoi se çfarë është Lëvizja Vetëvendosja.

“Vetëvendosja ka qenë e pranishme në Shqipëri. Por e reja është se tani është regjistruar zyrtarisht në formën e një OJF-je për të pasur një veprimtari më të organizuar. Vetëvendoja është lëvizje shumë e gjerë. Është lëvizje kulturore dhe një lëvizje e gjerë filozofike emancipuese në mesin e shqiptarëve”, tha Feraj.

Një nga kauzat e Lëvizjes është edhe bashkimi kombëtar. Për Ferajn kjo gjë është shumë e mundshme.

“Unë e kam menduar gjithmonë të mundshme sepse gjithmonë ka qenë e mundshme. E mundshme çka vullneti njerëzor vendos ta bëjë realitet. Nëse niset nga pikëpamja që është e mundshme, është. Nëse nisesh nga pikëpamja që nuk është e mundshme nuk është. Territoret e pushtuara dhunshëm nuk i takojnë pushtuesit. Kjo është arsyeja pse Serbia e ka mbajtur një kohë të gjatë Kosovën me idenë se e kishte pushtuar në luftërat ballkanike”, tha Feraj./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono