Veseli: Kosova do të ketë ushtrinë e saj brenda vitit

13:04 | 15/10/201813:040

Kosova do të ketë ushtrinë e saj brenda këtij viti. Premtimi u bë nga kryetari i parlamentit të vendit Kadri Veseli, i cili tha se kjo do të realizohet pavarësisht kundërshtimit të Listës Serbe.

Tre projektligjet për ushtrinë do të kalojne për votim në parlament ne seancën e së enjtes. Pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit të Kosovës, kryetari i parlamentit Kadri Veseli u shpreh se ushtria e Kosovës do të formohet brenda këtij viti. Ai tha se ushtria do të formohet në partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO-n. “Dëshiron apo s’dëshiron dikush, këtë vit do të bëhet. Lista Serbe është kundër por ne do të punojmë. Duhet ta fuqizojmë e ta bëjmë Forca e Armatosur e Kosovës dhe ta rrisim buxhetin me dhjetëra miliona”, theksoi Veseli.

Ai shtoi se seanca e radhës do të jetë të enjten ku në ë rendin e ditës janë 44 pika, mes të cilave edhe shqyrtimi në lexim të parë i tri projektligjeve për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Po ashtu, në këtë seancë është planifikuar që të bëhet shqyrtimi i parë i Projektligjit për pagat në sektorin publik dhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të Luftës së UÇK-së. Procedurat për miratimin e projektligjeve për ushtrinë pritet të përfundojnë në muajin nëntor./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono