Venezuelë, Maduro marshon me trupat ushtarakë

22:15 | 02/05/201922:150

Për të treguar besnikërinë e forcave të armatosura, presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro ka mbajtur të enjten një marshim me trupat ushtarake. Ndërkohë, mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara vazhdojnë përplasjet, edhe pse mbetet e hapur mundësia për dialog.

Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro është shfaqur në një video të re duke marshuar së bashku me mijëra ushtarë në rrugët e Karakasit. Një lëvizje kjo për të treguar edhe njëherë besnikërinë e forcave të armatosura tek regjimi i tij. Parada, e përbërë nga 4.500 ushtarë, ka marshuar nga një bazë ushtarake deri në selinë e Ministrisë së Mbrojtjes. Drejtuesi i këtij dikasteri, përmes një fjalimi ka riafirmuar besnikërinë ndaj presidentit Maduro. Ndërkohë, mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara vazhdojnë përplasjet lidhur me Venezuelën. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka mohuar deklaratën e homologut amerikan Majk Pompeo se Moska e ka bindur presidentin Maduro që të mos largohej nga vendi ditën kur lideri i opozitës Huan Guaido u bëri thirrje trupave ushtarake që të ngriheshin kundër tij. Shefi i diplomacisë ruse ka nënvizuar se qëndrimet e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë nuk përputhen, edhe pse shprehu gatishmërinë për të dialoguar. “Kemi rënë dakord të qëndrojmë në kontakt në lidhje me Venezuelën, por nuk shoh asnjë mënyrë se si qëndrimet tona mund të përputhen”, ka vijuar Lavrov. Ministri i Jashtëm rus ka nënvizuar se nga njëra anë është qëndrimi rus, i bazuar në statutin e OKB-së dhe mbi parimet e së drejtës ndërkombëtare; dhe nga ana tjetër ai i Shteteve të Bashkuara që kërkojnë të emërojnë presidentin e përkohshëm të një vendi tjetër. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono