Venezuelë, Guaido: Regjimi po kërcënon familjen time

22:13 | 31/01/201922:130

Lideri i opozitës në Venezuelën e përfshirë nga kaosi ka denoncuar kërcënimet e bëra ndaj familjes së tij nga forcat e sigurisë, aleate të presidentit Maduro. Megjithatë, Huan Guaido ka deklaruar se diktatura nuk e tremb dhe se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga vizioni i tij për vendin.

Presidenti i vetëdeklaruar i Venezuelës, Huan Guaido ka deklaruar se familja e tij është kërcënuar për shkak të aktivitetit të tij politik. Në një fjalim të mbajtur në Universitetin Qendror të Venezuelës, Guaido ka bërë me dije se policia ka kontrolluar shtëpinë e tij për t’i arrestuar bashkëshorten.

“Forcat speciale ishin në shtëpinë time duke kërkuar për Fabianën”, ka thënë kreu i opozitës duke iu referuar të shoqes.

Ai ka paralajmëruar forcat e sigurisë se do të mbajnë përgjegjësi nëse i ndodh gjë fëmijës së tij, që është vetëm 20-muajsh. Lideri i vetëshpallur i tha këto në kuadër të një fjalimi ku prezantoi vizionin e tij për të ardhmen e Venezuelës.

“Diktatura mendon se do ta na trembë, por kjo nuk do të ndodhë”, vijoi ai.

Guaido u vetëshpall president i përkohshëm i vendit latin më herët gjatë muajit dhe menjëherë statusi i tij u njoh nga Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të Amerikës së Jugut. Ndërsa Rusia, Kina, Turqia dhe Meksika rikonfirmuan mbështetjen për Nikolas Maduro, duke e cilësuar si udhëheqësin legjitim të vendit. Mbështetja e forcave të sigurisë ka qenë një element kyç që Maduro të ruajë pushtetin e tij, por Guaido pretendon se ka zhvilluar bisedime sekrete me oficerë të lartë të ushtrisë për të organizuar rrëzimin e tij.

Venezuela është përfshirë nga protestat që kur Maduro nisi mandatin e dytë si kryetar shteti më 10 Janar. Ai u rizgjodh vitin e kaluar në një proces zgjedhor të kontestuar, ku shumë kandidatë të opozitës nuk u lejuan të merrnin pjesë ose u burgosën. Krahas krizës politike, për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike, rreth 3 milionë njerëz janë detyruar të braktisin vendin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono