“Venecia në gjunjë”, do të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

13:18 | 14/11/201913:180

Moti i keq me shi që ka përfshirë Italinë ka shkaktuar një gjendje alarmante në Venecia.

Qyteti përmbytet nga batica e dytë më e madhe në historinë e saj, tha kryebashkiaku Luigi Brugnaro. Batica e të martës arriti në 1.87 metrash. Brugnaro paralajmëroi se dëmet do të lënë “gjurmë të përhershme”.

Një situatë e tillë u shënua në 1966, kur uji mbërriti në 195 centimetra, e cila në atë kohë u cilësua si një “ngjarje biblike”.

Ndërkohë kryeministri Giuseppe Conte e përshkroi përmbytjen si një goditje në zemër të vendit. Ai tha se qeveria do të veprojë shpejt për të siguruar fonde dhe burime.

“Më dhemb fakti që shoh qytetin kaq të dëmtuar, trashëgimin artistike të komprometuar dhe aktivitetet e tij tregtare në gjunjë”, tha Conte./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono