Vendoset trageti i mallrave në Shëngjin

12:56 | 16/05/2018

Dy herë në javë një traget mallrash do të operojë përmes portit të Shëngjinit. Kjo u arrit me një marrëveshje midis autoriteteve të Portit të Shëngjinit dhe atij të Ravenas në Itali.

Kamionët e mallrave do të mund të lëvizin drejt Italisë edhe nga Porti i Shëngjinit.

Një traget që do të lidhë portën detare të veriut me portin e Ravenas ka nënshkruar marrëveshje me portin e Shëngjinit për ta kryer këtë shërbim 2 herë në javë.

Drejtori i portit, Ermal Pacaj, ka shpjeguar se interesimi i kompanive për të operuar nga Shëngjini është i lartë, kjo edhe për shkak të kohës së shkurtër të përpunimit, tarifave dhe shkurtimimit të distancave për operatorët në veri.

Sipas tij, përdorimi i portit të Shëngjinit për lëvizjen e trajlave me mallra do të ndikojë në ndryshimin e imazhit të Shëngjinit si dhe do të japë ndikim në rritjen e të ardhurave për këtë port.

Pas mbërritjes së tragetit të mallrave, drejtuesit e portit të Shëngjinit do të vijojnë kontaktet edhe me operatorë të tjerë që të bëjnë pjesë të itenerarit të tyre për shkëmbimet e mallrave edhe portin e Shëngjinit./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono