Vendimi për sigurimin 10-vjeçar të ndërtesave, ekspertët: Rëndon konsumatorin

15:43 | 05/10/201915:430

Vendimi i qeverisë që detyron ndërtuesit të garantojnë kontratë sigurimi 10-vjeçare, sipas ekspertëve është i vonuar dhe nuk duhet të sillet në vëmendje vetëm në raste fatkeqësish. Ekspertët shprehen se pavarësisht se mbulimi i sigurimit do të kryhet nga ndërtuesi, në fund të fundit kostoja do të rëndoje xhepat e blerësit.

U desh rasti i tërmetit të rënë para pak javësh që qeveria të merrte vendimin që detyron ndërtuesit të lidhin një kontratë sigurimi 10-vjeçar me blerësit. Megjithatë ekspertët e polices së sigurimit tregojnë se çfarë mbulon ky sigurim, i cili nuk përfshin fatkeqësitë natyrore si zjarret dhe termetet

Ekspertët e ekonomisë shprehen se kjo kontratë sigurimi edhe pse ligji e parashikon që do paguhet nga ndërtuesi, në fund të fundit barra e kostos bie tek blerësi apo konsumatori

Por sa është kostoja e sigurimit të një banesë rreth 100m katrorë për 1 vit?

Në vendin tonë sigurimi i ndërtesave zbatohet kryesisht në rastet e vendosjes së tyre si kolateral për kredi nga bankat ose në rastet e bizneseve të rrezikuara nga përmbytjet apo fatkeqësitë e tjera natyrore, por që nuk ka të bëje me vendimin e ri të Këshillit të Ministrave. /ABc News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono