Vendimi për negociatat në tetor, Cakaj takim me homologët në Helsinki

12:54 | 30/08/201912:540

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj merr pjesë në takimin joformal të ministrave të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor, formati Gymnich, i cili po mbahet në Helsinki.

Ministrat pritet të trajtojnë tema të nxitjes së bashkëpunimit rajonal në fusha të interesit të përbashkët.

Ndër to, në diskutim janë çështjet e axhendës evropiane e të rajonit, nismat në kuadër të procesit të Berlinit apo transheve të tjera paralele rajonale, të cilat kanë si objektiv zgjerimin e Bashkimit Evropian.

Ministri në Detyrë, Gent Cakaj, gjatë qëndrimit në Helsinki, do të zhvillojë disa takime dypalëshe me homologët e tij të vendeve të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mbi pritshmërinë për një vendim pozitiv, nga Këshilli në tetor 2019, për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono