Vendimi për Donika Prelën, PD: Konfirmimi se reforma në drejtësi ka dështuar

12:19 | 05/02/201912:190

Demokratët nuk kishin dyshime.

“Vendimi për mbajtjen në sistemin e drejtësisë të Donika Prelës është konfirmimi se reforma në drejtësi ka dështuar dhe se për të mbrojtur Edi Ramën nga drejtësia e vërtetë përbuzet dhe poshtërohet edhe Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit”.

Janë këta të fundit, deklaron Alibeaj, ata që theksuan se Prela ka shitur prona me çmim 4 herë më të lartë se i ka blerë dhe se me të ardhurat e deklaruara nuk justifikohet as blerja lirë e disa apartamenteve. E jo vetëm kaq.

“Vëzhguesit Ndërkombëtarë gjetën se bashkëshorti i Donika Prelës ka fshehur të ardhurat, ka punuar në të zezë, duke mos paguar taksat për shumë vjet, duke mashtruar shtetin shqiptar, me dyshimin e fortë të pastrimit të parave nga korrupsioni”.    

Por komisioni i Vettingut nuk i hetoi këto fakte, sipas ish-ministrit të Drejtësisë.

“Por mbajti në sistemin e drejtësisë një prokurore shërbëtore të Edi Ramës, me pasuri te pajustifikuara dhe qe i ka shërbyer krimit, nga Emiljano Shullazi tek banda e Avdylajve dhe deri tek shkatërrimi i dosjes se Saimir Tahirit”. 

Vendim ky i marrë në konflikt interesi, sipas demokratëve.

“Nga verifikimi i kamerave të sigurisë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Komisioni i Vettingut do të kishte zbuluar se Donika Prela është takuar rregullisht me anëtaren e trupit të saj gjykues, Valbona Sanxhaktari në periudhën Nëntor-Dhjetor”.  

Partia Demokratike ka denoncuar faktin se me firmën e Donika Prelës, si drejtuese e prokurorisë së Durrësit, është liruar nga burgu drejtuesi i bandës së Avdyljave, Astrit Avdyli, në makinë e të cilit u gjet një armë pa leje janarin e vitit që shkoi.

Të gjitha informacione që gjendjen në dosjen 339, sipas Alibeajt, ndaj 16 Shkurti është rasti që të mos pranojmë më një drejtësi që i shërben atij që ka më shumë para dhe më shumë pushtet, përfundoi ai./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono