Veliaj: Politika të mësojë nga harmonia fetare

13:04 | 04/06/201913:040

Një ditë të bekuar për besimtarët, por aspak të mirë për politikanët e ka cilësuar të sotmen kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj. Pas takimit me kreun e KMSH-së, kryetari i bashkisë falënderoi të gjithë personat që ndihmuan njerëzit në nevojë gjatë muajit të Ramazanit.

“Faleminderit të gjithë vëllezërve dhe motrave myslimanë që muajin Ramazanit e kanë kthyer në një muaj të jashtëzakonshme solidariteti. Nuk ka pasur qendër sociale, njerëz në ndihmë ekonomike që nuk kanë marrë një paketë solidariteti nga Bashkia e Tiranës dhe KMSH, të cilët ka identifikuar të gjithë nevojtarët që askush të mos mbetej pas sidomos në këto ditë të veçanta. Kjo është një ditë e mirë për besimtarët, por nuk është një ditë e mirë për politikanët.

Tek kjo derë keni parë politikanë që predikojnë pafundësisht për harmoni fetare, për vëllazëri. Komunitetet fetare kanë patur vëllazëri prej qindra vitesh. Ne nuk kemi pasur asnjë problem. Njerëzit që janë më sherrxhinj, më të përçarë, më helmaxhinj japin mend komuniteteve që kanë harmoni perfekte. Pasi japin mend kalojë rrugën me molotov, me gurë, me zjarr, me tulla kokës, vëllezërve të tjerë shqiptarë që janë të veshur me uniforma. Pra sot një ditë e mirë për besimtarët, por shumë e trishto për politikët, ku besoj se duhet të reflektojnë”, tha Veliaj./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono