Veliaj merr pjesë në forumin e 27 ekonomik dhe mjedisor të OSBE-së

15:54 | 12/09/201915:540

Bashkë me qytetin e Bazelit në Zvicër, Tirana do t’i bashkohet iniciativës ndërkombëtare për platformat e qyteteve inteligjente. Teknologjia e informacionit do të vendoset në dispozicion të qytetarëve për marrjen e shërbimeve qeveritare, bashkiake dhe në sektorin privat.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, lajmin e dha nga Praga ku mori pjesë në Forumin e 27-të Ekonomik dhe Mjedisor të OSBE-së. Ky forum synon të stimulojë dialogun politik ndërmjet shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së për çështjet kryesore ekonomike dhe mjedisore që lidhen me sigurinë.

Ndërkohë kryebashkiaku Veliaj vlerësoi si të jashtëzakonshëm lajmin që Shqipëria do të mbajë Presidencën e OSBE-së ndërsa e cilësoi si mundësi fantastike për kryeqytetin shqiptar. Duke filluar nga kjo vjeshtë, Tirana do të ketë mundësi për të mikpritur mbi 50 delegacione thuajse çdo javë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono