Veliaj: Internet falas te Liqeni

13:55 | 18/04/201913:550

“Frendli Wi – FI” është nisma më e re e ndërmarre nga Bashkia e Tiranës, UNICEF dhe Albtelekom në Tiranë. Ajo garanton internet falas dhe të sigurtë për të gjithë frekuentuesit e parkut të liqenit artificial.

Të gjithë ata që do të frekuentojnë parkun e liqenit artificial në Tiranë tashmë do të kenë mundësi të lundrojnë falas në internet. Jo vetëm kaq, ai do të jetë i sigurtë dhe për fëmijet.

Bashkia,  UNICEF dhe Albtelecom kanë prezantuar nismën “Friendly Wi-Fi”. Një shërbim i certifikuar, me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, i cili mundëson që përmbajtja online të filtrohet nga materialet e paligjshme.

“Ajo që bëjmë ndryshe sot, në bashkëpunim me UNICEF-in dhe Albtelecom-in, është që këtë mjet ta përdorim vetëm për qëllime të mira. Interneti falas që do të përdoret në të gjithë këtë pedonale, buzë Liqenit, por edhe tek sheshi “Skënderbej”, është i filtruar me një soft “internet friendly”, i cili mund të përdoret vetëm për mirë dhe për mënyra të dobishme”

“Duke konsideruar se në nivel botëror 1 në 3 përdorues të internetit janë fëmijë dhe ky numër po rritet, mbrojtja e tyre nga dhuna, shfrytëzimi dhe abuzimi online do të bëhet gjithmonë e më shumë një çështje kritike që kërkon veprim të menjëhershëm nga ana jonë!”

“Falenderoj kryetarin e Bashkisë, z. Veliaj dhe përfaqësuesin e UNICEF-it. Cilido qoftë roli ynë, qëllimi i përbashkët është të përmirësojmë stilin e jetës, të përmirësojmë jetën tonë

Ky shërbim do të shtrihet edhe në hapësira të tjera të kryeqytetit. Krybashkiaku Veliaj u shpreh se  çdo kush mund të lundrojë lirisht dhe në mënyrë të sigurt në internet shumë shpejt dhe në hapësira si Pazari i Ri, Liqeni i Farkës por dhe konvikte dhe shkolla./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono