Veliaj: Nga janari, 70 dokumente në Tiranë do të jepen në një e-kioskë

14:20 | 07/12/2017

“Qytetet pa korrupsion të së ardhmes”, seminari i parë rajonal mbahet në Tiranë. Kryebashkiaku Erion Veliaj  prezantoi nismat inovative që po ndërmerr në kryqyetin shqiptar për të reduktuar korrupsionin. Një prej tyre është e-kioskë, për tërheqjen e dokumentave pa pritur në radhë.

Banoret e Tiranës që tashme për të marre një dokument paraqiten në sportelet e bashkisë, nga muaji janar ato do t’i printojnë elektronikisht në e-kioskat të ngjashme me bankomantet, që do të instalohen në kryeqytet.  Kryebashkiaku Erion Veliaj në seminarin e parë rajonal “Qytetet pa Korrupsion të së Ardhmes” deklaroi se ky proces mund të ndiqet për tërheqjen e 70 dokumentave.

Veliaj prezantoi disa nga nismat që ka ndërmarrë Bashkia e Tiranës dhe që synojnë lehtësimin e shërbimeve ndaj qytetarëve dhe shmangien e mundësive për korrupsion.

Ai solli në vëmendje nismën për të kaluar në sistemin online të gjitha procedurat e marrjes së lejeve të ndërtimit në Tiranë dhe platformen “Open Data”.

Një tjeter aplikacion ku qytetarët mund te adresojne problemet e tyre pa qenë e nevojshme të përballen me punonjësit e Bashkisë është edhe aplikacioni “Tirana ime” i cili sipas kryebashkiakut zgjidh denoncimet dhe shkurton shpenzimet për pagesen e inspektoreve te terrenit.

Ne “Qytetet pa Korrupsion te se Ardhmes” morën pjesë kryetarë bashkish nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Moldavia dhe Ukraina. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono