Vdekja e dy punëtorëve, ISHP: Dy kompanitë e skelave nën hetim

16:06 | 19/08/201916:060

Inspektoriati Shtetëror i Punës ka reaguar për vdekjen e dy punëtorëve, të cilët u rrëzuan nga skela pak ditë më parë ndërsa po riparonin fasadën e një pallati në Tiranë. Dy kompanitë e skelave sipas Drejtorit të Përgjithshëm janë nën hetim. Seferaj e cilësoi sektorin e ndërtimit me risk shumë të lartë sa i përket humbjeve të jetëve në punë.

“Rasti i fundit i aksidentit të ndodhur si shkak i rënies së skelës në kantierin e ndërtimit të pallatit me pasojë humbjen e jetës së dy punëmarrësve dhe plagosjen e katër të tjerëve tregon se kontrollet duhet të intensifikohen më shumë në sektorin e ndërtimit dhe jo vetëm duke synuar rritjen e cilësisë së inspektimeve me qëllim parandalimin dhe mosndodhjen në të ardhmen. Subjektet “Xhimi Taurush” dhe “Skela Syla”, të cilët u përfshinë në këtë aksident në punë janë në proces hetimi nga inspektorët e punës së degës rajonale Tiranë duke bashkëpunuar edhe me organet e Policisë së Shtetit me rezultatet e të cilit do t’ju bëjmë me dije në përfundim të këtij procesi. Ergys Ibrahimidhe Genc Bardhi i lënduar janë punëmarrës të subjektit “Xhimi Tarushi”. Orjan Kodra që ka humbur jetën, Eugidius Lika, Behar Sadria, dhe Altin Marku, të plagosur janë punëmarrës të subjektit “Skela Syla””, tha Seferaj./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono