VAR-i në Botëror, padrejtësitë që do të ishin shmangur në të kaluarën

17:03 | 10/06/2018

Teknologjia do të përdoret për herë të parë në Kupën e Botës. Vendimi i FIFA-s pritet të shmangë padrejtësitë që ishin fatale në Botërorët e shkuar.

A jeni gati për risinë e fundit?

Në Rusi, për herë të parë në histori, do të përdoret sistemi i teknologjisë, i njohur shkurt si VAR. Vendimi i FIFA-s është i prerë dhe shpresa është e madhe që gjyqtarët të kenë ndihmën që kanë kërkuar jetë e mot.

Po ashtu, që fati i një skuadre apo i një turneu të mos vendoset nga një moment padrejtësie. Një sistem telekamerash do të jetë vendosur nëpër stadiume, ndërsa në një qendër e specializuar do të jetë në Qendrën Ndërkombëtare të Transmetimit në Moskë.

Ekipi i VAR-it është përbërë nga një vëzhgues kryesor, dhe 3 ndihmës të tij. Po ashtu, do të jenë 4 specialistë të pamjeve të përsëritura me ngadalësi. Materiali filmik, që nga Moska, do t’u shpërndahet të gjithë stadiumeve ku luhen ndeshjet, me pamje të aksioneve nga çdo kënd i fushës.

VAR-i do të përdoret në rastin e golave, aksioneve që kanë lidhje me golat, penalltitë, kartonët e kuq si dhe kur gjyqtari gabon në identitetin e një lojtari. Nëse teknologjia do të kishte qenë që në fillim, ndoshta fati i Botërorëve mund të kishte qenë tjetër.

Më e famshmja nga të gjithë është “Dora e Zotit” e Maradonës në 1986, në çerekfinalen ndaj Anglisë. Gjyqtari e cilësoi të rregullt, pavarësisht protestave të anglezëve. Jo më pak i përmendur goli i tretë i Anglisë ndaj Gjermanisë në finalen e Botërorit në 1966 në “Uembli”, i mbiquajtur goli fantazmë.

Gjuajtja e Xhef Hërstit e kaloi apo jo vijën?

E rëndë goditja e Harald Shumaherit ndaj Batistonit në gjysmëfinalen e 1982-it, Gjermani Perëndimore-Francë. Francezi u nxorr jashtë me barrela, ndërsa portieri gjerman nuk u ndëshkua as me penallti, as me të verdhë. Në 2010-n, Anglia u duk se shënoi me anë të Lampardit ndaj Gjermanisë, por goli nuk u dha, edhe pse topi kishte kaluar vijën fatale.

Së fundi, holandezi De Jong mund ta kishte marrë në mënyrë të merituar të kuqen në finalen e 2010-ës ndaj Spanjës, pas goditjes kung fu ndaj Shabi Alonsos, por ia hodhi. Shpresohet që nga Botërori rus e më pas, këto të mos ndodhin më./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono