Vakancat në BSH, Bode: Do të jem i zhveshur nga politika

16:18 | 18/12/201816:180

I depolitizuar dhe strikt ndaj bindjeve të tij në sektorin ekonomik do të jetë ish ministri demokrat i financave Ridvan Bode në detyrën e anëtarit të këshillit mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë. I propozuar nga kabineti qeveritar ish-ministri Bode ka raportuar përpara Komsionit të ekonomisë.

Nuk ka vendimmarrje në Bankën e Shqipërisë prej 3 Nëntorit të këtij viti. Arsyeja? Gjashtë prej nëntë anëtarëve iu ka mbaruar mandati. Që një prej instutucioneve më të rëndësishme të vendit të funksionojë, procedura e kuvendit parashikon edhe këtë seancë dëgjimore në Komisionin e Ekonomisë. Ridvan Bode, Suela Popa dhe Edlira Luçi janë emërat e propozuar nga Këshilli i Ministrave për anëtarë të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Artan Hoxha, Arben Malaj dhe Luljeta Minxhozi janë kandidatët e propozuar nga 28 deputetë të Kuvendit. Kandidatura më e përfolur është ajo e ish ministrit demokrat të financave Ridvan Bode. Ai premton se do të jetë i zhveshur nga çdo ngjyrim politik.

Ridvan Bode, ish-ministër i Financave: “Sigurisht e kam marrë ftesën për të qenë pjesë e këtij instuticioni i zhveshur nga të gjithë ngarkesat politike, pasi është një instuticion tërësisht i politizuar dhe do të kontribuoj që ajo politikë që do të jetë në funksion të politikës monetare do të jetë me e mira dhe më e drejta për rrethanat e vendit.”

Në heshtje e përcollën kandidaturën e ministrit të qeverisë Berisha për t’ja lënë në fund parlamentit të vendosë në seancën plenare të kësaj jave./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono