Ushtria e Kosovës një hap larg krijimit

13:10 | 03/10/201813:100

Ushtria e Kosovës është një hap larg krijimit, kjo pas miratimit të projektligjeve të transformimit të forcave të sigurisë, nga komisioni i sigurisë në vend. E vetmja që ka votuar kundër ka qenë Lista Serbe

Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në mbledhjen e rradhës diskutoi tri projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur të Kosovës.

Kjo bën që krijimi u ushtrisë së Kosovës të jetë vetëm një hap larg.

Kryetari i këtij Komisioni, Haxhi Shala, propozi që tri projektligjet të votohen në pako, meqenëse janë për të njëjtën çështje, dhe më pas t’i dërgohen Kuvendit në seancën e radhës për miratim.

Anëtari i këtij Komisioni, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Ismet Beqiri, tha se këto tri projektligje janë të rëndësishme. Ai theksoi se partia e tij I mbështet dhe shpreson që të të marrin përkrahjen edhe të atyre që e kanë ndihmuar Kosovën, si NATO e Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Edhe Rexhep Selimi nga Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur qëndrimin pro këtyre tri projektligjeve.

Edhe anëtarja e PSD-së në këtë Komision, Aida Dërguti, theksoi se partia e saj është pro miratimit të këtyre projektligjeve për transformimin e FSK-së në ushtri.

Forca e Sigurisë së Kosovës, me legjislacionin e ri, do të marrë rolin e ruajtjes së integritetit territorial të vendit, qytetarëve, pronës dhe interesave të Republikës së Kosovës. Ndërsa lista serbe ka qenë e vetmja që ëshët shprehur kundër. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono