Ushtria amerikane: I përgjigjemi me armë turqve nëse na sulmojnë sërish

11:13 | 12/10/201911:130

Akuza dhe paralajmërime. Kjo është ajo që po ndodh pak orë pasi forcat turke bombarduan pozicione pranë forcave speciale amerikane në qytetin e kontrolluar nga kurdët në veri të Sirisë, Kobane.

Brooke DiWolt, zëdhënës i Pentagonit konfirmoi për mediat se predhat turke kishin rënë disa dhjetra metra larg pozicioneve të amerikanëve në Siri duke theksuar se turqit e dinin se ku ndodheshin amerikanët, pasi ata ia kishin dhënë koordinatat më parë, raporton Albeu.com.

“Shpresoj që të mos detyrohemi të ndërmarrin kundërveprime vetëmbrojtëse”, shtoi ai duke shënjestruar ushtrinë turke.

“Të gjithë e dinë, ne jemi ushtria amerikane dhe do të bëjmë çdo gjë për të mbrojtur veten”, vijoi ai.

Ushtria turke sulmon forcat speciale amerikane në Siri

Ndërkohë, përmes një reagimi të mbrëmjes së djeshme, ministria e Mbrojtjes së Turqisë konfirmoi se kishin qëlluar mbi forcat kurde që ndodheshin pranë forcave speciale amerikane në Kobane.

“Ne nuk qëlluam amerikanët, por kurdët pasi ata na sulmuan prej atij pozicioni”, deklaroi ministria mbrëmë.

Ndërkohë, autoritetet turke theksuan se nuk do të qendronin pa u përgjigjur çdo aksioni kundër tyre që ka të bëjë me operacionin në Siri.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono