Ushtaraket e suksesshme përcjellin mesazhe për ditën e gruas

15:40 | 08/03/201915:400

Edhe gratë po ndërtojnë karrierën e tyre në sektorin ushtarak i cili është dominuar gjithnjë nga meshkujt.  4 gra dhe vajza na përcjellin përvojën e tyre në mbrojtjen e shtetit shqiptar duke vërtetuar se jemi të barabartë.

Ministrja e Mbrojtjes gjithnjë është dominuar nga burrat, por  gratë kanë vërtetuar se ato mund të jenë po aq të afta.

“Të shërbesh me uniformë për mua nuk ka qenë e vështirë”, thotë njëra nga ushtaraket.

Tanimë, 110 vite pas themelimit të shoqatës së parë të grave shqiptare, ato po dominojnë. Ministria e Mbrojtjes, ka publikuar histori suksesi të disa vajzave për këtë 8 mars.

“Mendoj që gratë janë po aq të forta që të përballojnë jetën familjare dhe karrierën e tyre. Dikur, vetëm një burrneshë trajtohej në nivel të barabartë, por historia po rrjedh ndryshe”, thotë një tjetër.

Ndërsa ushtarakja tjetër shprehet se : “Kur isha në mision nuk e kam patur të vështirë, kam patur mbështetjen e familjes”.

20% e studentëve ushtarakë shqiptar janë vajza.  Ato nuk e ndjejnë veten më të dobëta se burrat dhe këtë e vërtetojnë me punën e tyre./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono