Urdhri i Ardi Veliut, verifikim policëve që nxorrën foton e Santiago Malkos

17:37 | 03/09/201917:370

Me dhjetëra efektivë policie po verifikohen nga Drejtoria e Standardeve Profesionale, pasi kanë parë të dhënat në sistemin TIMS, të ish-kolegut të tyre Santiago Malko, që u ekzekutua mbrëmjen e 27 Gushtit në zonën e Porcelanit në Tiranë.

Nga ky verifikim, i cili ka nisur me urdhër të Drejtorit të Policisë së Shtetit Ardi Veliu, priten të preken një numër i lartë efektivësh. Ata dyshohen se kanë publikuar foton e Malkos në media dhe do hetohen për nxjerrje të sekretit hetimor.

Referuar ligjit, asnjë punonjës policie nuk mund të nxjerrë apo të kërkojë të dhëna nga sistemi TIMS, nëse nuk është i ngarkuar drejtpërdrejtë me hetimin e një çështje të caktuar.

Dyshimet janë se përveç fotos, janë publikuar edhe të dhëna sensitive që kanë cënuar figurën e viktimës./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono