Urbi et orbi, mesazhi i Papa Françeskut për Krishtlindje

14:18 | 25/12/201814:180

Këto Krishtlindje mesazhi i Krishtlindjeve në bekimin “Urbi et Orbi” përqendrohej tek vëllazëria. Para qindrave besimtarëve të pranishëm në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, Papa Françesku theksoi: “Jemi të gjithë vëllezër!”.

Papa Francesku dha nga sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, mesazhin e Krishtlindjes dhe bekimin apostolik “Urbi et Orbi”.

Papa Françesku theksoi shprehjen “Le të biem në gjunjë dhe në adhurim”. Vëllazëria është dëshira e Papa Françeskut për botën, e shprehur në bekimin ‘Urbi et Orbi’ që dha këtë Krishtlindje. Papa shprehu “dëshirën e tij për një Krishtlindje të lumtur” si një “dëshirë për vëllazëri”.

Për këdo që ishte i pranishëm fizikisht në sheshin e Shën Pjetrit dhe të gjithë ata që po e ndiqnin në media, Papa ripërtëriu këngën e ëngjëllit: “Lavdi Perëndisë, në më të lartin…” dhe ftoi të gjithë “ta ndanin këtë mrekulli” siç bënë barinjtë në heshtje.

‘Urbi et Orbi është bekimi i parë, që jep Papa, në çastin e zgjedhjes së tij në fronin papnor. Po këtë bekim, Papa e jep çdo vit ditën e Krishtlindjes e të Pashkëve, përballë besimtarëve të mbledhur në Sheshin e Shën Pjetrit. Jepet edhe në raste të veçanta, të jashtëzakonshme. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono