Uragani Florence, 5 viktima në Karolinën e Veriut

11:47 | 15/09/201811:470

Uragani Florens që ka goditur Karolinën e Veriut dhe atë të Jugut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ka shaktuar pesë viktima deri tani. Por ekspertët paralajmërojnë se pasojat e tij do të jenë vërtet katastrofike, për faktin se uragani do të qëndrojë disa orë në këtë zonë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me uraganin Florens që deri tani ka shkaktuar pesë viktima. E para ka qenë një grua me fëmijën e saj, të cilët humbën jetën pasi një pemë ra mbi shtëpinë e tyre. Një tjetër grua ndërroi jetë si pasojë e një infarkti pasi mjekët nuk arritën në kohë në shtëpinë e saj, meqënëse rruga ishte bllokuar nga pemët e rëna. Ndërsa dy viktimat e tjera janë dy meshkuj, të cilët po përpiqeshin të ndiznin gjeneratorin pas shkëputjes së energjisë elektrike.

Deri tani janë anuluar më shumë se 2100 fluturime ndërsa qendra e emergjencës në Karolinën e veriut bën të ditur se janë 640 mijë banorët pa energji elektrike. Qendra e uraganit ka prekur tokën amerikane në Karolinën e veriut duke goditur fort brigjet amerikane, i shoqëruar nga një seri stuhish. Por pavarësisht se Florens tashmë është në kategorinë e një stuhie tropikale, gjendja e alarmit qëndron pasi sipas ekspertëve kohëzgjatja e qëndrimit në Karolinën e Veriut dhe në atë të Jugut do të provokojë reshje të dendura dhe përmbytje. Janë 10 milionë banorë që preken nga kjo situatë, ndërkohë që 2 milionë prej tyre janë evakuuar.

Florens po avancon me erëra që kapin një shpejtësi prej 150 kilometrash në orë, ndërsa mijëra persona janë detyruar të qëndrojnë në vendstrehime. Niveli i detit në Karolinën e Veriut është ngritur tre metra mbi normalen, por ajo që shqetëson është dhe fakti se në trajektoren e kalimit të uraganit janë dhe 6 centralë bërthamorë. Metereologët paralajmërojnë për reshje të dendura dhe përmbytje.
Ndërkohë dhe në Filipine gjendja është alarmante pas goditjes nga tajfuni Mangkhut. Kreu i Agjencisë Federale për Mbrojtjen Civile u ka bërë apel banorëve se pavarësisht se shpejtësia e erërave është zvogëluar, mund të ketë dallgë që arrijnë deri në 3.5 metra./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono