Ura e dëmtuar prej dy muajsh, shkak për aksidente

19:15 | 19/10/201919:150

Ura e Mbrostarit me një frekuentim të lartë automjetesh ka pësuar dëmtime të rënda kohët e fundit. Drejtuesit e mjeteve thonë se duhet ndërhyrje e menjëhershme pasi vihen në rrezik për aksidente me pasoja.

Një toponim i famshëm dhe nyje e rëndësishme lidhëse. Ura e Mbrostarit që kalon mbi lumin Seman e gjatë përafërsisht 200 metra ka pësuar dëmtim të rëndë në nyjet lidhëse të saj.

Dy janë zgjedhjet që kanë drejtuesit e automjeteve, ose ta përshkojnë këtë ure me shpejtësi, ose duke e ndalur pothuajse plotësisht automjetin në urë. Të dyja mund të shkaktojnë aksidente të rënda.

Ura u Mbrostarit ka frekuentim të lartë automjetesh pavarësisht alternativës më të re siç është By Passi i Fierit që lidh Mbrostarin me Levanin duke shmangur Fierin. Ky i fundit, Ballshi patosi dhe Roskoveci lidhen me veriun e vendit vetëm nëpërmjet kësaj ure.

Pjesë e  një aksi nacional rrugor, Ura e Mbrostarit nuk është në kompetencat e bashkisë së Fierit. Në këto kushte riparimi i dëmtimeve nga autoritetet përgjegjëse kërkon kohë duke rritur çdo ditë rrezikun për aksidente. /ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono