Universiteti më i mirë në botë mbetet Harvard

13:05 | 27/02/201913:050

Edhe pse sipas sondazheve të fundit universitetet amerikane po humbasin shkëlqimin, ai i Harvard mbetet më i miri në botë. Në listën e 100 më të mirëve është dhe një Italian, ai i Bolonjës.

Është ai amerikan i Harvard, universiteti më i mirë në botë sipas klasifikimit  të 2019-ës, të universiteteve më të mira, një klasifikim i përvitshëm ku merren për bazë performancat e 1200 universiteteve në botë në 48 lëndë. I vetmi universitet Italian që figuron në listën e 100 më të mirëve ëshët ai i Bolonjës.

Janë 37 në të gjithë botën universitetet që kanë marrë këtë rezultat dhe vetëm 7 janë europiane: përvec atij të Bolonjës, është dhe politekniku i Zyrihut në Zvicër, dhe pesë në Mbretërinë e bashkuar: Cambridge, Oxford, Ucl, Manchester dhe Edimburgo.

Por ispas raportit të këtij viti, pavarësisht se mbeten në majë të klasifikimeve, universitetet amerikane kanë humbur shkëlqimin e tyre duke rënë me 10 për qind në performancën e tyre në krahasim me 2015, sidomos në disiplinat humanistike. Por në rënien e performancës ndikon dhe shkurtimi i financimeve.

Përmirësohen ndjeshëm nga ana tjetër performacat e universiteteve britanike që janë bërë dhe më konkuruese se në vitet e kaluar. Sidomos universiteti i Oksford që është i pari në botë në pesë sektore: Gjuhë dhe letërsi angleze, Farmaci, Arkeologji, Antropologji dhe Gjeografi.

Por nuk dihet se sa do të ndikojë Brexit, pasi shumë nga rezultatet e rëndësishme lidhen me bashkëpunimet me universitetet dhe studiuesit europianë dhe me programet europiane, dhe për sa i përket financimeve./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono