Universiteti Europian i Tiranës organizon panairin e punës

15:40 | 06/06/201915:400

Në kuadër të javës së inovacionit, Universiteti Evropian i Tiranës organizoi Panairin e Punës ku morën pjesë rreth 50 kompani të mëdha nga sektori i inxhinierisë së ndërtimit, energjisë, si dhe fushës së Teknologjisë së Informacionit. Sipas drejtuesve të Universitetit Evropian të Tiranës, kjo është një mundësi e mirë për të gjithë studentët e këtij universiteti që të integrohen në tregun e punës.

Tashmë prej dy vitesh oferta akademike e Universitetit Evropian të Tiranës vjen e zgjeruar në pesë Fakultete. Ky ndryshim është shoqëruar me një sërë risish, ku formati i organizimit të Panairit të Punës është një prej tyre. Ndryshe nga 10-vjeçari i parë tashmë në UET zhvillohen pesë panaire të ndryshme për secilin prej Fakulteteve të tij, të shtrira për gjatë pesë javëve.

Gjatë kësaj jave ishte Dita e Inovacionit në UET, ku Fakulteti i Inxhinierisë, Informatikës dhe Arkitekturës ka zhvilluar panairin e punës me rreth 50 kompani që i përkasin sektorit të inxhinierisë së ndërtimit , energjisë, studiove arkitekturore dhe kompani të fokusuara në fushën e Teknologjisë së Informacionit.

Aktivitetet që u zhvilluan gjatë ditës së Inovacionit, krijuan një atmosfere dinamike që nisi me Panairin e Punës, duke vijuar me seksionin “Profil biznesi” e më pas me takimin e Bordit të Tregut të Punës për të shkëmbyer ide e diskutime.

Panairi në UET përfundoi me një bashkëbisedim mes drejtuesve të burimeve njerëzore të disa prej kompanive më të mëdha në vend dhe studentëve e pedagogëve për një debat mbi “Sfidat e Burimeve Njerëzore në sektorin e Inxhinierisë dhe Teknologjisë në Shqipëri”./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono