Ulqin, hapet edicioni i 19-të i Panairit të Librit

13:00 | 28/07/201913:000

Në Ulqin shtëpi botuese nga i gjithë rajoni marin pjesë në Panairin e Librit. Këtë vit do të ndahen 2 çmime: “Liburnia” për prozën më të mirë dhe “Dega e ullirit” për librin më të mirë për fëmijë. Panairi do tç qëndrojë i hapur deri me 31 korrik.

Në Ulqin të Malit të Zi është hapur edicioni i 19-të i panairit të librit me pjesëmarrjen e një numri të madh të vizitorësh por edhe të personaliteteve të ndryshme të rajonit.

Në ceremonin e solemne të hapjes së panairit ishin të pranishëm Ministri i Turizmit Blendi Klosi, Ministrat e Kulturës i Malit të Zi Aleksander Bogdanoviq dhe i Maqedonisë së Veriut Skender Ismajli. Ministri Klosi tha se kjo është një mundësi e mirë dhe ku flitet qytetarçe dhe së bashku mund të ofrojmë një ofertë turistike kulturore të përbashkët.

Ministri i Kulturës së Malit të Zi u shpreh se me anë të librit kulturat e ndryshme mund të komunikojnë me njëra tjetrën.

“Dekadat e fundit, nëpër të cilat popujt e këtyre hapsirave kanë kaluar nëpër ndryshime radikale sociale dhe politike, libri paraqitet si një domosdoshmëri për të kuptuar më së miri këto përvoja. Jam i gëzuar se në këtë panair ka botues dhe shkrimtar të vendeve të rajonit si Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bosna e Hercegovina etj. Kjo është edhe dëshmi e bashkëpunimit ku shumë shkrimtar malazez janë të përkthyer në gjuhën shqipe dhe autor shqiptar në gjuhën malazeze.”

Ndërsa për organizatoren Irena Toçi ka një rëndësi ky edicion i 19-të i panairit të librit pasi sjell botuesit më të mëdhenj të rajonit.

Në panair marrin pjesë shtëpi botuese nga i gjithë rajoni, kurse risi këtë vit do të jetë edhe ndarja e dy çmimeve, “Liburnia” për prozën më të mirë dhe “Dega e ullirit” për librin më të mirë për fëmijë, dhe do qëndrojë i hapur deri me 31 korrik. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono