Ulja e tatimit mbi dividentin nxit debat mes socialistëve në komision

16:22 | 06/11/2018

Ulja e tatimit mbi dividentin ka nxitur debate mes socialistëve në komisionin parlametar të ekonomisë. Ministri i Financave dhe Ekonomisë Ahmetaj ishte për të prezantuar paketën fiskale, e cila sipas tij synon uljen e barrës fiskale.

Paguan më shumë ai që fiton më shumë. Deputetëve të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë ku ishte për të prezantuar paketën fiskale për vitin që vjen Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ia argumetoi me shifra.

Ulja e mëtejshme e barrës fiskale sipas ministrit Ahmetaj synohet edhe përmes paketës në shqyrtim. Një ndër to është reduktimi i tatimit mbi dividentin nga 15 ne 8%. Masë kjo që nxiti debatin mes socialistëve në komision. Deputeti Ervin Bushati shprehu rezerva.

Paketa e re fiskale parashikon gjithashtu përjashtimin nga tatimi fermerët që punojne si shoqëri bashkëpunimi. Ndërkohë që për të nxitur fermerët për të investuar makineritë bujqësore do të përjashtohen nga tatimi mbi vlerën e shtuar. /abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono